Zaznacz stronę

13 sierpnia 2019

Programowanie dla nastolatków.
Jaki język wybrać?

Często jestem pytany o to jaki powinien być następny krok, jeśli programowanie w Scratch nie jest już wyzwaniem? Dodatkowo, aplikacje do nauki programowania za pomocą wizualnych bloczków mogą wydawać się zbyt “dziecinne” dla nastolatków. W takim przypadku warto zainteresować się bardziej zaawansowanymi językami programowania. Obecnie popularnych jest kilkanaście języków. Niestety, składnia niektórych z nich może przysporzyć sporo problemów początkującym. Zatem, który język będzie najlepszy do nauki programowania?

Programowanie dla nastolatków warto zacząć od stron internetowych

Podczas nauki programowania trzeba odpowiednio dobierać poziom trudności do aktualnych umiejętności. Między innymi dlatego na początek warto zainteresować się tworzeniem stron internetowych. Kodowanie stron ma wiele zalet, które pomogą początkującym programistom, przejść z języka wizualnego np. Scratch do pisania kodu w formie tekstu.

Dlaczego HTML i CSS jest dobrym wyborem dla dzieci i młodzieży?

Po pierwsze tworzenie stron internetowych za pomocą kodu pozwala natychmiast zobaczyć efekt naszej pracy. Jest to niezwykle ważne! W przeciwieństwie do innych języków programowania, w których najczęściej na początku naszej drogi będziemy widzieli jedynie surowy tekst. Korzystając z HTML i/lub CSS możemy włączyć zapisany plik w przeglądarce i zauważyć zmiany graficzne.
Kodowanie własnych stron to świetny początek do programowania tekstowego. Język HTML i CSS sprawdzą się idealnie dla dzieci powyżej 10 lat.
Po drugie HTML i CSS nie są do końca językami programowania lecz językami kodowania. Co to dokładnie oznacza? Podczas pisania kodu strony www korzystamy z tak zwanych znaczników (tagów), które można porównać do klocków. Za ich pomocą, tworzymy całość, czyli stronę internetową. W tych językach nie ma skomplikowanych struktur, komend, metod albo instrukcji warunkowych. Dzięki temu nauka jest łatwiejsza i szybsza.
Po trzecie HTML i CSS nie wymaga instalowania specjalnych programów i kompilatorów, które stworzą wirtualne środowisko i uruchomią program, który napisaliśmy. To również duże ułatwienie. Kolejną zaletą tworzenia stron jest fakt, że na początek nauki wystarczy nam dowolna przeglądarka i notatnik. Zatem wszystkie potrzebne narzędzia, mamy już zainstalowane na swoim komputerze. Warto pamiętać, że plik, w którym zapiszemy nasz kod musi być zapisany w specjalnym formacie html, a nie txt.
Ostatnią, ważną zaletą są materiały do nauki. Jako że, wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem od nauki HTML i CSS w internecie, również na YouTube znajdziemy sporo materiałów w języku polskim. Z kursów wideo na sam początek szczególnie polecam filmy z kanału Pasja Informatyki. Pan Mirosław, który na co dzień uczy informatyki w szkole, tłumaczy w bardzo przystępny sposób HTML’a i CSSa.

Python – idealny język dla młodych programistów

Python to język programowania, który w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. To również bardzo dobry wybór dla dzieci i młodzieży chcących nauczyć się programować. Dlaczego? Python posiada wiele zastosowań od tworzenia, programów, gry, a nawet aplikacje internetowe. Jest językiem wysoko poziomowym, dzięki czemu kod jest bardzo czytelny, a komendy przypominają angielskie słowa/wyrażenia. Uproszczona składnia Pythona pozbawiona jest również koniecznych znaków końca linii takich jak, np. średniki. Te zalety sprawiają, że język jest stosunkowo prosty dla początkujących i nie potrzeba dużego doświadczenia, aby zacząć pisać własne programy.

Moduły ułatwiające naukę dla nastolatków

Dodatkowo, Python posiada dwa bardzo przydatne moduły, które ułatwią naukę. Pierwszy z nich to turtle. Po dodaniu go do naszego programu (komenda import turtle), możemy sterować żółwiem i rysować dowolne kształty. Pojawi się on w nowym oknie po uruchomieniu programu. Idealne rozwiązanie dla początkujących, aby poćwiczyć pisanie tekstowych komend. Drugi moduł to tkinter. Pozwala na tworzenie prostych grafik, które przydadzą nam się podczas tworzenia np. pierwszej gry lub aplikacji. Przykład wykorzystania modułu tkinter to wspomniany edytor IDLE, w którym tworzymy nasz kod.

Jak zacząć naukę Pythona?

Trzeba mieć na uwadze, że Python ma również minusy. Do uruchomienia konieczna będzie jego instalacja na komputerze. Plik instalacyjny można pobrać z oficjalnej strony. Na szczęście wraz z Pythonem zainstaluje się środowisko Python IDLE, w którym możemy jednocześnie pisać nasz kod i go uruchamiać. Kolejną wadą w szczególności dla dzieci może być brak wystarczającej ilości materiałów do nauki. Na rynku dostępne są książki, które pomogą nauczyć się podstaw programowania. Jednak, niektóre przykłady w nich opisane mogą sprawić sporo trudności i niezbędna będzie pomoc rodzica.

W programowaniu każdy znajdzie coś dla siebie

Wybranie języka zbyt trudnego, może skutecznie zniechęcić do programowania. Pamiętajcie, że pora na trudniejsze przykłady lub języki jeszcze przyjdzie. Myślę, że propozycje, które opisałem powyżej zadowolą każdego, niezależnie od płci, wieku lub poziomu wiedzy.

Cześć, mam na imię Paweł!

Na co dzień pracuje jako programista, a od ponad dwóch lat staram się zarażać pasją do programowania podczas zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży.