Zaznacz stronę

25 czerwca 2019

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? Poznaj 7 powodów!

W raporcie Ministerstwa Cyfryzacji ponad 50% rodziców wskazało programistę jako zawód przyszłości. Przy czym tylko 15% zadeklarowało, że ich dziecko uczy się programowania na zajęciach pozalekcyjnych. (źródło) Wyniki pokazują, że rodzice zdają sobie sprawę, że programowanie będzie w przyszłości umiejętnością niezbędną, aby osiągnąć zawodowy sukces. Lecz to nie jedyny powód dla którego warto rozpocząć naukę programowania jeszcze w szkole podstawowej. Dlaczego jeszcze warto uczyć dzieci programowania? 

1. Programowanie uczy jak rozwiązywać problemy

Rozwiązywanie problemów to umiejętność, która przydaje się nie tylko w programowaniu, ale również w codziennym życiu oraz w pracy. Z pewnością, każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko samodzielnie potrafiło poradzić sobie z trudnościami, które napotka. Programowania jest idealnym “placem” do treningu. Już po kilku miesiącach widać różnicę w sposobie rozwiązywania nawet najtrudniejszych zadań. Dzieci szybko rozumieją i potrafią zastosować, metodę małych kroków (algorytmów). Programowanie sprawia, że problemy stają się jedynie kolejnymi wyzwaniami.

2. Nauka programowania sprzyja poprawie logicznego myślenia

Ponieważ programowania nierozerwalnie związane jest z logicznym myśleniem, naturalnie wpływa równie na jego rozwój. W jaki sposób? Najlepszym przykładem jest wspomniane w pierwszym punkcie myślenie algorytmami, czyli rozbicie problemu, zadania na mniejsze kawałki i znalezienie optymalnego rozwiązania. Nawet jeżeli w przyszłości, dziecko nie zostanie programistom z pewnością wykorzysta umiejętność logicznego myślenia w pracy, a nawet w codziennych sytuacjach.
Nauka programowania jest świetnym treningiem logicznego myślenia.

3. Programowanie rozwija wytrwałość

W aspekcie wytrwałości programowanie ma wiele wspólnego z uprawianiem sportu. Wielu programistów jako najważniejszą cechę, aby stać się programistycznym ekspertem wymienia wytrwałość i cierpliwość. Są one niezbędne, aby osiągnąć jakikolwiek sukces nie tylko w zawodzie programisty. Śmiało można stwierdzić, że programowanie, tak jak sport kształtuje charakter. Ponieważ uczy, że nie należy się poddawać, gdy napotkamy na swojej drodze jakiś problem. Wytrwale szukamy rozwiązań, tak długo, aż znajdziemy prawidłowe rozwiązanie.

4. Nauka kodowania zwiększa kreatywność uczniów

Tworzenie własnych animacji, gier, programów czy stron internetowych w naturalny sposób rozwija kreatywność. Dzieci mają szansę napisać własną grę, którą sami wymyślą. Przy okazji już od najmłodszych lat pokazujemy im, że mogą kreować cyfrowy/internetowy świat, mieć na niego realny wpływ, a nie być tylko jego odbiorcami.

5. Programowanie rozwija umiejętności matematyczne

Matematyka nie jest niezbędna, aby zostać programistą. Oczywiście, jej znajomość z pewnością nie zaszkodzi, a może tylko pomóc. Pewne jest, że programowanie, pokazuje dzieciom, że nauka matematyki przydaje się w praktyce, a zdobyta wiedza na bardzo często znienawidzonym przedmiocie może przyspieszyć stworzenie własnej gry. Programowanie sprawia, że dzieci muszą przełożyć wiedzę teoretyczną na kreatywną praktykę, dodatkowo świetnie się przy tym bawiąc!
Dzięki programowaniu dzieci mogą się przekonać, że matematyka to przydaje się również nie tylko do rozwiązywania zadań.

6. Zajęcia programowania uczą pracy zespołowej

Programowanie nierozerwalnie związane jest z pracą zespołową. Na moich zajęciach całą grupą dyskutujemy nad samym problemem, a później szukamy najlepszej drogi do jego rozwiązania. Dzięki burzy mózgów, możemy znaleźć optymalne rozwiązanie, stworzyć lepszej jakości kod. Wspólne dyskusje pokazują, że warto dzielić się pomysłami, a zwrócenie się o pomoc do kolegi lub koleżanki nie jest niczym złym.

7. Programowanie sprawia mnóstwo satysfakcji

Tworzenie, rozwiązywanie zadań i pokonywanie trudności jest źródłem ogromnej satysfakcji. Zwiększa przy tym pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Zdobywanie nowej wiedzy i możliwość jej praktycznego zastosowania sprawia, że dzieci chcą uczyć się jeszcze więcej i coraz trudniejszych zagadnień. To wszystko podsyca naturalną ciekawość i chęć uczenia się.

Dlaczego nauka programowania jest ważna?

Jestem przekonany, że zalety wynikające z nauki programowania przekonały Cię, że warto zainteresować dziecko programowaniem. Jeżeli chcesz lub już uczysz programować swoje dziecko, przeczytaj również wpis o 5 poradach, o czym pamiętać podczas wspólnej nauki. W przyszłości nauka kodowania z pewnością da przewagę zarówno w życiu zawodowym, jak i na co dzień. A wcześnie rozpoczęta przygoda lepiej przygotuje dzieci do błyskawicznie zmieniającej się przyszłości.

Cześć, mam na imię Paweł!

Na co dzień pracuje jako programista, a od ponad dwóch lat staram się zarażać pasją do programowania podczas zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży.