Zaznacz stronę
12 lipca 2019

Kurs podstaw programowania dla dzieci w Scratch – lekcja 1

Dużo rodziców zastanawia się od czego zacząć naukę programowania w Scratch. Gdzie znaleźć materiały do nauki i przykład ćwiczeń? Chciałbym ułatwić Ci rozpoczęcie przygody z programowaniem, dlatego stworzyłem darmowy kurs video Scratch 3. W pierwszej lekcji dowiemy się jak zbudowany jest Scratch, jak tworzyć własny kod i jak go uruchomić oraz napiszemy pierwszy program? Do dzieła!

Jak zbudowany jest Scratch?

Scratch 3 znacznie różni się wyglądem od poprzedniej wersji. Dodatkowo posiada zupełnie nowe funkcjonalności. Na zdjęciu ponumerowałem sekcje, które po krótce omówimy. Jest to niezbędne, aby każdy lepiej rozumiał jak programować w Scratch.

Po lewej stronie (numer 1 na zdjęciu) znajduje się paleta komend (bloczków). Komendy został pogrupowane w kategorie, aby łatwiej odnaleźć interesujący bloczek. Jeżeli chcesz zobaczyć komendy dostępne w kategorii, wystarczy kliknąć w kolorową kropkę. Po kliknięciu zauważysz, że zmieniły się bloczki kodu widoczne po prawej stronie (numer 2 na zdjęciu).

Bloczki kodu to instrukcje, których będziemy używać do tworzenia własnego programu. Jeżeli chcesz użyć jakieś komendy wystarczy, że za pomocą myszki przeciągniesz ją na środek programu (numer 3 na zdjęciu). Środek Scratcha nazwam edytorem. To tu powstaje nasz kod, który tworzymy łącząc ze sobą bloczki.

Po prawej stronie w górnym rogu (numer 4 na zdjęciu) dostępne są dwa przyciski zielona flaga i znak stopu. Służą do uruchamiania i zatrzymywania naszego programu lub gry.

Pod przyciskami mamy podgląd naszego programu. Jest to tzw. scena (numer 5 na zdjęciu). Do sceny możemy dodawać duszki oraz tło. To tu będziemy widzieli efekty naszej pracy. Pod sceną znajdują się przyciski służące do modyfikacji duszków i tła.

Darmowy kurs video: Podstawy programowania dla dzieci w Scratch – lekcja 1

Tworzymy pierwszy program

Wiemy już gdzie znajdują się podstawowe narzędzia w Scratch, zatem możemy przejść do stworzenia pierwszego przykładu. Będzie on bardzo prosty. Z pierwszej kategorii ruch wybierz pierwszy bloczek przesuń o 10 kroków. Za pomocą myszki przesuwamy bloczek na środek edytora i … nic się nie stało. Kot Scratch (duszek) na scenie nie poruszył się. Żeby duszek wykonał naszą komendę musimy ją uruchomić. Na razie wystarczy, że klikniemy na bloczek, a kot przesunie się o 10 kroków.

Ćwiczenie 1

Spróbuj zmienić liczbę kroków i zobacz, czy Twój duszek przesuwa się w inny sposób. Pamiętaj, że przed liczbą możesz napisać znak minusa, np. -10, przez co duszek zacznie spacerować w drugą stronę.

Standardowo, każda animacja, gra lub program uruchamiane są za pomocą przycisku zielonej flagi. Warto zatem nauczyć naszego kota, aby przesuwał się w lewo lub w prawo w momencie kliknięcia w przycisk zielonej flagi nad sceną. Jest to banalnie proste! W kategorii zdarzenia znajdziecie bloczek kiedy kliknięto zieloną flagę. Jeśli przesunięcie go w pole edytora i ustawicie nad bloczkiem ruchu, automatycznie połączą się jak puzzle. W ten sposób tworzymy własny kod w Scratchu! Jeśli klikniesz w zieloną flagę kod za każdym razem będzie się poruszał.

Kot Scratch zmienia kolor jak kameleon!

Drugim przykładem, który wspólnie zrobimy będzie zamiana kota w kameleona! 🙂 Chcemy, aby po kliknięciu w kota zmieniał on swój kolor. Jeżeli masz w swoim edytorze jakieś bloczki usuń je (złap za najwyżej umieszczony bloczek i przeciągnij w lewą stronę).

Zaczniemy od dodania komendy kiedy duszek kliknięty. Znajdziesz ją w kategorii zdarzenia. Dzięki niemu Scratch będzie wiedział co ma zrobić w sytuacji, gdy klikniemy przyciskiem myszki na naszego duszka. Wystarczy zatem, że dodamy do naszego kodu komendę zmiany koloru duszka. Jak łatwo się domyślić zmiana koloru dotyczy wyglądu naszego duszka. Klikamy w kategorię wygląd. Znajdziemy w niej instrukcję zmień efekt kolor o 25. Połącz ze sobą komendy i gotowe! Teraz możesz sprawdzić co stanie się, gdy klikniesz myszką na naszego duszka. Zmienia kolor!

Ćwiczenie 2

Podobnie jak w przypadku pierwszego ćwiczenia spróbuj zmienić liczbę zmień efekt kolor. Śmiało możesz także zmienić efekt. Klikając na słowo kolor pojawi się lista innych dostępnych efektów. Możesz je przetestować!

Nauka programowania ze Scratch online

Jak widzicie programowanie ze Scratch jest banalnie proste. W kolejnych lekcjach stworzymy pierwszą grę oraz poznamy podstawowe elementy języków programowania. Dodatkowo, nauczymy się w jaki sposób dzielić duże projekty na mniejsze części. Dzięki temu stworzycie dowolną grę, nawet jeżeli nie będziecie mieli pojęcia jak się za to zabrać. Zatem subskrybujcie kanał, aby nie przegapić kolejnych lekcji! 🙂


Cześć, mam na imię Paweł!

Na co dzień pracuje jako programista, a od ponad dwóch lat staram się zarażać pasją do programowania podczas zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży.