Zaznacz stronę

10 lipca 2019

Skąd pobrać i jak zainstalować Scratch 3?
Scratch możemy używać za pomocą strony www lub instalując aplikację na naszym komputerze. W tym tekście dowiesz się skąd pobrać i jak zainstalować Scratch Desktop w kilka minut na komputerze z systemem Windows 10.

Skąd pobrać Scratch?

Przed instalacją musimy pobrać plik, dzięki któremu będziemy mogli ją przeprowadzić. Instalator najnowszej wersji Scratch najlepiej pobrać z oficjalnej strony scratch.mit.edu. Strona automatycznie wykryje z jakiego systemu operacyjnego korzystamy. Wystarczy kliknąć Pobierz i poczekać, aż pobieranie zostanie ukończone.

Jak zainstalować Scratch?

Kiedy plik instalacyjny został pobrany, możemy rozpocząć proces instalacji. Po pierwsze odnajdujemy plik z ikoną Scratch Desktop. Następnie klikamy dwukrotnie lewym klawiszem myszki na plik i czekamy, aż Scratch zakończy instalację. Instalator wyłączy się automatycznie. Po zakończeniu instalacji na pulpicie pojawi się ikona Scratch Desktop, a Scratch włączy się automatycznie po raz pierwszy. Scratch powinien ustawić język na polski. Jeżeli się tak nie stanie wystarczy kliknąć na ikonę globusa w górnym menu i wybrać odpowiedni język.

Zobacz całą instrukcję w formie video

Wady i zalety Scratch Desktop

Osobiście, podczas zajęć preferuje korzystanie z edytora offline zainstalowanego na moim komputerze. To rozwiązanie ma wiele zalet:

1. Stabilna praca. Scratch nie zawiesza się, bardzo często działa płynniej
2. Możliwość korzystania ze Scratch w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.
3. Łatwiejsze zapisywanie naszych projektów na komputerze

Z drugiej strony wadą Scratch Desktop jest brak możliwości połączenia ze swoim kontem internetowym. Przez co nie możemy publikować bezpośrednio naszych prac na stronie scratch.mit.edu. Aby to zrobić musimy wcześniej zapisany plik otworzyć w edytorze online, a następnie opublikować.

Jeżeli Scratch jest już zainstalowany to zapraszam do pierwszej lekcji darmowego kursu Scratch

Cześć, mam na imię Paweł!

Na co dzień pracuje jako programista, a od ponad dwóch lat staram się zarażać pasją do programowania podczas zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży.