Zaznacz stronę
27 czerwca 2019
Jak samodzielnie uczyć dzieci programowania – 5 praktycznych porad
Niezależnie czy posiadasz doświadczenie w programowaniu, czy też jesteś totalnym laikiem, możesz pomóc swojemu dziecku w nauce podstaw programowania. Utrzymanie zainteresowania wśród dzieci nie jest łatwym zadaniem, ale na wszystko znajdzie się sposób!

Na początku większość rodziców zastanawia się w jaki sposób zacząć: czy uczyć dziecko we własnym zakresie, czy zapisać je na zajęcia dodatkowe, gdzie szukać materiałów, skąd brać pomysły? To tylko niektóre pytania, jakie zadają mi rodzice kursantów. Dlatego w tym wpisie chciałbym podzielić się kilkoma poradami, które pomogą odpowiedzieć na często zadawane pytanie: jak samodzielnie uczyć dzieci programowania?

1. Scratch dla młodszych, Python dla nastolatków, czyli dobieraj narzędzie do wieku i umiejętności dziecka

Naukę programowania można rozpocząć bardzo wcześnie, nawet gdy dziecko ma od 4 do 5 lat. Trzeba uważać na zbyt wygórowane oczekiwania na początku. Bardzo często rodzice zakładają, że dzieci od samego początku powinny uczyć się programowania za pomocą klasycznych języków programowania. O wiele lepszym rozwiązaniem będą języki wizualne (blokowe) takie jak Scratch czy Blockly. Ponieważ są one świetnym wprowadzeniem w świat programowania i ułatwią na początku rozwiązywanie problemów z kodem. Aplikacje, platformy do nauki programowania i języki bazujące na bloczkach są idealnym rozwiązaniem dla małych programistów.
Jeżeli Twoje dziecko jest starsze i ma już naście lat, warto rozpocząć od czegoś trudniejszego. Idealnym rozwiązaniem, będą języki takie jak Python lub C# w połączeniu z Unity. Za ich pomocą można zaprogramować swoją pierwszą prawdziwą grę. Podobnie będzie również nauką HTML i CSS. Dzięki tym językom nastolatkowie stworzą swoją pierwszą stronę internetową.

2. Programuj wspólnie z dzieckiem

Nawet, jeżeli nie jesteś od programistom, możesz pomóc dziecku i wspólnie zmierzyć się z zadaniem zaprogramowania własnej gry, albo stworzenia strony www. To świetny sposób na wspólne spędzanie czasu i na naukę nowych umiejętności. Pomoc dorosłej osoby jest bardzo często niezbędna, gdy zdarza się, że mały programista ma problem z stworzeniem prawidłowo działającego kodu.
Jeżeli nie masz wystarczającej ilości czasu lub wiedzy, aby rozwijać umiejętności dziecka, warto skorzystać z pomocy doświadczonych programistów i zapisać swoją pociechę na zajęcia programowania. Na tej stronie możesz sprawdzić, w których miastach organizowane są kursy w ramach Cyfrowej Akademii.

Wspólna nauka programowania, może być świetnym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem.

3. Nie dotykaj myszki i klawiatury

Programowanie to umiejętność, którą zdobywa się głównie przez praktykę. Nawet jeżeli znasz odpowiedź, poczekaj chwilę. Dzieci potrzebują często więcej czasu do namysłu. Podpowiadaj, naprowadzaj, ale nie dawaj od razu gotowego rozwiązania. Pozwól dziecku na połączenie bloczków lub napisanie kodu albo znalezienie błędu przez który Wasz kod nie działa prawidłowo. Popełnianie błędów w programowaniu jest bardzo wartościowe i stymuluje naukę. Nie spiesz się, bądź cierpliwy, a dzięki temu dziecko nauczy się programować znacznie szybciej.

4. Odpuść suchą teorię

Zaryzykuje stwierdzenie, że 99% dzieci nie interesuje sucha teoria. Ciekawość, zainteresowanie i ekscytację wywoła tylko działanie! Dlatego przede wszystkim koduj jak najwięcej. Nie zaprzątaj sobie i swojemu dziecku głowy nudną teorią. Jeżeli Twoja pociecha będzie chciała związać swoją przyszłość z programowaniem na wiedzę książką przyjdzie czas. Skacz po projektach i programach do nauki programowania, a dzięki temu nie dopuścisz do znudzenia.

5. Korzystaj z różnych źródeł wiedzy

Aktualnie, na rynku jest mnóstwo materiałów, które pomogą dzieciom w nauce programowania. Sporo darmowej wiedzy znajdziesz na różnych stronach internetowych. Jeżeli jednak nie chcesz tracić czasu na szukanie wartościowych materiałów oraz przykładów polecam zakupić dostęp kursu online. Jest to najlepsza forma nauki programowania w domu. Możliwość usłyszenia oraz zobaczenia krok po kroku wykonywanego przykładu sprawi, że dzieci zapamiętają znacznie więcej informacji. Dodatkowym atutem jest możliwość przewijania i powtarzania materiału. Dzięki temu, sami możecie zdecydować w jakim tempie chcecie odbyć kurs.

Rozpocznijcie wspólną naukę i nie poddawajcie się

Reasumując, nauka programowania przynosi świetne efekty o których pisałem w tym wpisie. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki swojego dziecka mam nadzieję, że te 5 porad pomoże Ci lepiej spożytkować czas. Pamiętaj, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, wystarczy tylko odpowiednio dostosować poziom i tempo.

Trzymam kciuki i życzę owocnej nauki!

Cześć, mam na imię Paweł!

Na co dzień pracuje jako programista, a od ponad dwóch lat staram się zarażać pasją do programowania podczas zajęcia programowania dla dzieci i młodzieży.